HU / EN

„Andy Vajna egy nagyszerű barát és partner volt. Hitt bennem, amikor az egyik legnehezebb filmemet, a Terminator 2-t forgattam. Hiányozni fog ő, a humora, a stílusa, és különösen a motorozásaink.”

James Cameron

„Mikor Andy a szavát adja, tudod, hogy nyert ügyed van. Nem számít mi történik, számíthatsz rá. Az idegei pedig acélból vannak.”

Joe Roth, a Walt Disney Motion Picture Group elnöke

„Mikor együtt dolgozol Andy-vel, a döntésekért ő teljes felelősséget vállal, másokkal nem is foglalkozom. Ettől lesz igazán Andy filmje

Danny Cannon, a Dread Bíró rendezője

„A hivatás sosem unalmas. Bármit csináltam, mindig megtaláltam benne az érdekeset. Így a szakmám soha nem tűnt igazán munkának.”

Andrew G. Vajna

„Egy színésszel nem játszathatod csak úgy el azt amit akarsz. Egy olyan atmoszférát kell létrehoznod, ahol kiteljesedhet. Sokszor ez pokolian nehéz tud lenni.”

Andrew G. Vajna

„Büszkék vagyunk arra, hogy részesei lehetünk a karrierednek.”

Bruce Willis és Demi Moore, miután Andy elnyerte a NATO/ShoWest életműdíjat 1995-ben.

Eldöntöttem, hogy megtanulok egy olyan szakmát, amit bárhol csinálhatok. – így lettem fodrász. A fodrászatot azért választottam, mert olyan használható tudást biztosít, amihez bármikor visszatérhetek, ez megadta azt a biztonságot és szabadságot, hogy felfedezzek más utakat.

Andrew G. Vajna

„Andy-t senkivel nem lehet összehasonlítani ebben a szakmában. Ő egyedi és független; egy üzletember és egy filmkészítő ritka keveréke. Időről időre befektet és akkorát nyer, mint bárki más ebben a városban. Ezért csak csodálni lehet őt.”

Jeffrey Katzenberg, Dream Works SKG Partner

„Andyt már az első találkozásunkkor megkedveltem, mert végre találkoztam egy olyan magyarral Hollywoodban, aki nem csak sikeresebb, de őrültebb is nálam.”

Joe Eszterhas

„Az Andy-vel való munka karrierem egyik legjobb élménye volt, emellett ő készíti a világ legjobb bouillabaisse-ét.”

Steven de Souza, a Dredd bíró forgatókönyvírója.

„Andy Vajna egy kedves barát és forradalmi erő volt Hollywoodban. Bebizonyította, hogy nincs szükség stúdiókra, hogy olyan nagyszabású filmeket készíts, mint a Terminator 2 vagy a Total Recall. Nagy szíve volt és az egyik legnagyvonalúbb ember. Hiányozni fog.”

Arnold Schwarzenegger

„Sok időt töltök azzal, hogy meghallgassam a producereket arról, hogyan költsük el a pénzünket. Amikor Andy megjelenik, csak olyan projektbe hajlandó befektetni, amiben ő maga is hisz – ez teszi őt hitelessé.”

Peter Chernin, a Fox Filmed Entertainment elnök-vezérigazgatója

„Azon kevés emberek egyike, akiknek megvan a bátorsága ahhoz, hogy a saját pénzükkel játszanak. A szava sokat számít és ott van a frontvonalban. Ezért mindig is tiszteltem őt. Andy ott van, ha kell. Lehet a társad vagy a főnököd, számíthatsz az útmutatására. Az üzletet mindig családias stílusban közelíti meg. Harminc év után is ugyanazok a barátai és ez egy olyan dolog ami igazán figyelemreméltó.”

John McTiernan, a Medicine Man és az Élet mindig drága rendezője.

„Ez egy nagyon, nagyon szomorú nap... Elhunyt Andy Vajna producer, aki nélkül nem lett volna Rambo... Imádtam ennek az embernek a bátorságát, úttörő volt. Rajta kívül senki nem hitt a First Blood-ban... Ez összetöri a szívem. Nyugodjon békében.”

Sylvester Stallone

„Nagyon tiszteli a rendezőt és bátran bevállal cseppet sem könnyű projekteket. Nem fogsz csalódni, bízhatsz benne.”

Paul Verhoeven, az Emlékmás rendezője.

Vajna ’56-ról


2016. május 3-án Andrew G. Vajna, a nemzeti filmipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos és Schmidt Mária, a Terror Házának főigazgatója, az ’56-os emlékévért felelős kormánybiztos együttműködési megállapodást írtak alá az 1956-os emléknap alkalmából.

Az együttműködés részeként a kormánybiztosok támogatják a forradalommal és szabadságharccal foglalkozó filmforgatókönyvek megalkotását, valamint megrendezésre kerül egy két napos filmfesztivál, ahol olyan produkciók kapnak teret, amik az ’56-os forradalom témáját járják körül.

A megállapodás célja, hogy emléket állítson az 1956-os eseményeknek, a forradalom hőseinek és bemutassa azokat a történeteket, melyek a magyar történelem legmeghatározóbb momentumai közé tartoznak.

Elsősorban a fiatalokhoz szeretnénk szólni, azzal a céllal, hogy emlékezzenek. Ha végeredményként csupán egy minőségi film készül az együttműködés már sikeresnek tekinthető. Az 1956-os forradalom mindig is megdobogtatta a szívemet” – mondta el Vajna az aláírást követően.

Bár Vajna az 1956-os forradalmat követően családjával együtt az Egyesült Államokba emigrált, soha nem felejtette el a magyar gyökereit és nem titkolta, hogy a magyar filmkészítés és a történelem nagyon fontos számára.

2005-ben Andy Vajna – Quentin Tarantinóval és Lucy Liuval közösen – producerként működött közre a Szabadság vihara c. film elkészítésében, mely egy egész estés dokumentumfilm Colin Keith Gray és Megan Raney Arons rendezésében. A dokumentumfilm az 1956-os melbourne-i olimpia keretein belül megrendezett vízilabda elődöntőt mutatja be, ahol Magyarország és a Szovjetunió csap össze. Akárcsak Budapesten, a medencében is elszabadultak az indulatok, a mérkőzést ma már csak a „melbourne-i vérfürdőként” emlegetik.

Vajna volt a producere a Szabadság, Szerelem című filmnek is, mely 2006 legsikeresebb magyar filmje volt, több mint félmillióan nézték meg a mozikban. A Goda Krisztina által rendezett film az 1956-os magyar forradalomnak, valamint a “melbourne-i véres vízilabda mérkőzésnek” állít emléket, fiktív szereplők segítségével mesélve el a forradalom történetét, bemutatva annak kulcsmomentumait: az óriási tüntetéseket és a Budapest utcáin zajló harcokat.

 

2016. december